GAS & WATER ATOMISE METAL POWDER
ULTRA FINE COPPER POWDERS
PURE COPPER FIBERS
BRONZE POWDERS
STEEL WOOLS
CHOPPED STEEL WOOLS
STAINLESS STEEL WOOLS
COPPER WOOLS
BRASS WOOLS
STEEL FIBERS FOR CONCRETE

Elektrik enerjisi tüm ekonomik faaliyetlerin en önemli müşterek girdisidir, ana hammaddesidir. Bakır, ısıyı ve elektriği en iyi ileten bir metal oluşu sebebiyle elektrik, telefon, telgraf, kablo ve telleri elektrik motorları, dinamolar, motor sargıları, şalterler ve daha birçok benzeri sınaî araç ve gereçlerde, gemi yapımında da iç düzene ait tesislerde önemli yer tutmaktadır. Metal paraların yapımında da, diğer madenlerle birlikte alaşımlı olarak faydalanılmaktadır. Ayrıca atmosfer aşındırmasına karşı yeterli dayanıklılığı sebebiyle kanalizasyonlarda, binalarda, damlara konulan levhalarda ve bazı yapıların dış süslemelerine de kullanılmaktadır. İşte burada bakır metalinin paralelde önemi ortaya çıkmaktadır.

Bakır filizleri genellikle % 1–2 civarında bakır ihtiva ettiklerinden, önce filizler zenginleştirilir. Mineraller önce kırılır, sonra öğütülür. Öğütülen mineraller flatasyon (yüzdürme) metodu ile zenginleştirilir. Bu metodla mevcut bakır minerallerinin % 90’ı diğer yabancı kısımlardan ayrılır ki, bu kısım % 32 bakır ihtiva eder. Okside bakır minerallerine ise flatasyon metodu uygulanmaz. Bunlar doğrudan doğruya asit ile yıkama ameliyesine gönderilir. Flatasyon yapmak için konulan 100 kg bakır cevherinden ancak 1 kg zengin bakır cevheri elde edilir ki bu da kırma, öğütme ve flotasyon işleminin maden ocaklarında yapılmasının gerektiğini gösterir. Flatasyon ile zenginleştirilmiş sülfürlü cevherler kavurma işlemine tabi tutulur.

Bakır, çeşitli piro, hidro ve elektro metalürjik metotların kullanılmasıyla cevherlerinden saf olarak üretilmektedir.Pirometalurjik metotlar, sülfürlü, oksitli ve nabit bakır cevherlerine, hidrometalurjik metotlar ise düşük tenörlü oksitli bakır cevherlerine uygulanır. Elektrometalürji metotları da yukarıdaki yöntemlerin son kademesi olarak her ikisine de uygulanır. Böylece, Pirometalurjik metotlarıyla elde edilen saf olmayan bakır, elektrolitik arıtmaya tabi tutularak saf katot bakıra çevrilir. Benzer şekilde hidrometalurjik yollarla sulu çözeltiye alınan bakır, elektro kazanım yoluyla katotta saf olarak 

8.94 yoğunluğunda, kızıl – esmer bir element. Simgesi: Cu

Chuquicamata’da ( Şili ) bir bakır dökümhanesi. Bakır metalürjisi XIX. yy. sonlarında gelişti. Maden, eritme yoluyla sıvı haline dönüştürülür ve arılaştırılarak kalıplara dökülür.Bakır, 1100 derece dolaylarında eriyen bir madendir. Çeşitli maden filizlerini fırınlarda yakarak, oldukça karmaşık yöntemlerle elde edilir. Temel filizler pek yaygın olmadığından (başlıca yataklar Şili, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri) bakır değerli bir madendir. Bakır çok kolay işlenir, dövme suretiyle kolaylıkla biçim verilebilir. İyi bir elektrik iletkeni olduğundan, elektrik telleri ve 

Page 1 of 2

Firma Hakkında

Türkiye’de yüksek kalitede bakır tozu, bronz tozu, kalay tozu, çinko tozu, alüminyum tozu, paslanmaz çelik tozu, kobalt tozu, nikel tozu, çelik yünü, paslanmaz çelik yünü, çelik fiber, kıyımlanmış çelik yünü, beton donatı telleri (çelik fiber tel), çelik yünü ped, pirinç yünü, pirinç fiber, bakır yünü, bakır fiber üreten ve ticaretini yapan lider üreticidir.

İletişim

GÜVEN METAL SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ.
Adres  : Sanayi mah.60001 nolu cadde No:47 
27110  Şehitkamil - Gaziantep / TÜRKİYE
Tel : +90 342 2350225
Fax : +90 342 2350154
: +90 532 2362712
E-posta : info@guvenmetal.com.tr
Web https://www.guvenmetal.com.tr
    https://www.guvenmetal.com
Gps : 37.081975, 37.427187

Harita

© 2015 GUVEN METAL. All Rights Reserved.

58 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi